יום ב'


06 בדצמבר
  • צפו: עופר לוי בשיחה אישית עם חגי אוזן
    עופר לוי בראיון נרחב ומרתק מדבר על הכול, התקופה החדשה ("ניסו ללמד אותי לשקר"), הזמרים ("לא יכול לשמוע זמרים תימנים"), החברות עם זוהר ארגוב ("היה מקשיב לי בנעימים"), על המו"מ…
  • עופר לוי מחזק את אייל גולן: "חזק ואמץ"
    עופר לוי בריאיון ל-בטריבונה מדבר על פרשת הזמרים המפורסמים והקטינות בה נחשד אייל גולן: "הוא חף מפשע ולא אנס, הן פיתו אותו. שרואים אדם מצליח רוצים להפיל אותו. שמלבינים פני…
  • בונדק: החרם על עופר לוי הוא פשע תרבותי
    ישראל בונדק בטור אישי ל-בטריבונה על דבר החרם שפרסמנו לראשונה: צריך להעמיד את רדיו דרום 101.5 לדין ולשלול את רישיונם על החרם נגד עופר לוי. אין שום סיבה בעולם להחרים…

חדש במדור זה

האזינו למשהו: מוזיקה בלי הפסקה

לוח אירועים
דוד זיגמן: "אבי נזרק מקרון הרכבת וניצל"

היוצר הוותיק דוד זיגמן, בן לניצולי שואה, בראיון מיוחד ל-בטריבונה על סיפורה הטראומטי של משפחתו שכמעט כולה נספתה במחנה השמדה בוכנוואלד, הילדות בצל הטראומה, הבחירה במוזיקה, וההתקרבות לדת. "הסיפור המצמרר כיצד סבי השליך את אבי מקרון הרכבת ולמעשה כך הציל את חייו - מלווה אותי עד עצם היום הזה", אומר זיגמן 

"מנצלים זמרים צעירים בתימניאדה"

בלי חדר במלון, בלי כסף לנסיעות, והתחייבות להופיע בפסטביל 5 שנים בחינם - זמרים צעירים טוענים שמפיקי התימניאדה באילת מבקשים מהם שורה של תנאים בכדי לעלות לבמה הנחשקת. "מעדיף להישאר בבית ולא לממן את התאווה שלהם", אומר אחד מהזמרים. המפיק גדעון מלאכי בתגובה: "שילמדו מאייל, דודו, משה ופאר שהופיעו בחינם והיום מקבלים הרבה כסף" 

התמניאדה 2015. למצולמים אין קשר לכתבה התמניאדה 2015. למצולמים אין קשר לכתבה צילום: יח"צ, בטריבונה
נתי לוי ראשון, 05 יולי 2015 21:23

פרסום ראשון: פסטיבל התימניאדה יציין הקיץ את השנה ה-29 שהוא נערך, מדובר בהפקה פרטית של משפחת מלאכי שהפכה למסורת שמושכת אליה קהל של אלפים רבים. ל-בטריבונה הגיעו תלונות של זמרים צעירים נגד הפסטיבל הנוצץ באילת שיכלול השנה אמנים מובילים כמו ישי לוי, דודו אהרון, פאר טסי, ליאור נרקיס ו-יואב יצחק שמקבלים לפי ההערכות עשרות אלפי שקלים כ"א על השתתפותם, שבעוד הזמרים שנחשבים לצעירים ולפחות פופולאריים - לא רק שלא נשאר עבורם פרורים - הם נדרשים להביא אוכל מהבית. כלומר, לשלם על חדר במלון, לשלם על עצמם נסיעות, לא לקבל לו"ז לגבי הופעתם ולעלות בשיטת נדחוף אתכם איפשהו בין נרקיס לטסי, במקרה הטוב. במקרה הרע, הם נשארים עם ההוצאות של החדר במלון.

שמסתכלים על הרשימה יש כמה זמרים שיכולים למצוא את עצמם בתוך שנה-שנתיים במהלך פריצה קדימה. אחד מהם, הוא הזמר שי שרעבי, שהוציא עד כה מספר סינגלים, הוא מחה בפוסט שהעלה בפייסבוק ואמר שהוא מעדיף להישאר בבית ולא לשלם על חדר ולממן "תאווה של אחרים", כלשונו. בשיחות עם שרעבי וזמרים נוספים לא לציטוט הם מציגים תמונה בעייתית, מצד אחד הם מוכנים להופיע בחינם תמורת הפרסום אך מצד שני מלינים על כך שמדובר בדרישות קיצוניות שחורגות מן הטעם הטוב, בעיקר הדבר לסעיף 'האופציה' שדורש מהם להתחייב להופיע בחינם 5 שנים קדימה.

312321
תוכניית התמניאדה לשנת 2015

"לא הייתה לי בעיה להופיע בפעם הראשונה בחינם בתימניאדה באילת בתנאי שדואגים לי למקום ללון בו", אומר לנו שרעבי, "אבל תוך כדי גיליתי שהאמנים שנחשבים פחות מוכרים לא מקבלים חדר. ז"א לא רק שאתה דואג לעצמך לחדר, להסעות, בשביל להופיע בחינם, יש דרישה להתחייב. הייתי מוכן כבר להופיע, עד שהגיע העניין של החוזה שאני צריך להתחייב לחמש שנים. שראיתי שיש כאן עניין שהופך לניצול האומן, זה הרתיח אותי והחלטתי לרדת מהמופע".

"שיגידו תודה, אנחנו עושים להם טובה" 

ראוי לומר שפסטיבל התימניאדה הינו עסק פרטי שלא ממומן מכספי משלם המיסים ואינו מוקצב כך שאין טענה חוקית נגד המארגנים. אך יחד עם זאת, אי אפשר שלא לתהות האם לא מדובר בניצול של זמרים צעירים? שהאומנם, מסכימים לכך מרצונם החופשי אך בעקבות רצון הטוב וחלומם לפרוץ בזכות אותה במה נחשקת נאלצים לחתום על חוזה דרקוני שבו מתחייבים ל-5 שנים קדימה להופיע ללא תמורה ולעמוד בתשלום ההוצאות הנלוות  שיכולות להגיע לאלפי שקלים, באם להסתמך על דברי הזמרים שאינם מקבלים חדר במלון.

מנגד, מקורבים להפקת התימניאדה איתם שוחחנו דוחים בבוז את טענות הזמרים הצעירים. "אנחנו עושים להם טובה שאנחנו מכניסים אותם, הם מקבלים פרסום ענק של חודשיים אצל אליקו ב'לב המדינה', זו הפקה מאוד גדולה שבה הם מופיעים מול 7 אלף אנשים, 30 סוכנים מפרסמים את זה. אז שיגידו תודה".

גם חתימה על חוזה דרקוני שבו הם נדרשים להתחייב ל-5 שנים זה דבר נורמלי?
"זאת אופציה ל-5 שנים. ברגע שמארגני המופע ירצו אותם - אז כן הם יופיעו בחינם, אחרי שהזמר יגדל בטוח ישלמו לו. אבל אומן שלא רוצים אותו - עושים לו טובה. במקום שיסתמו, הם עושים רעש".

שרעבי מצידו לא מסכים עם הקביעה שזמרים פחות מוכרים לא מכניסים כסף. "ההפקה כן מרוויחה כסף מזמרים צעירים, מספיק 10 אנשים שמגיעים בגללי הם סוגרים 30 אלף שקלים בחישוב של חבילה שנמכרת ב-3,000 שקלים", הוא מחשב, "אני לא יודע מה סוגרים עם אמנים אחרים, אבל אני מניח שמה ששלחו אליי שלחו לזמרים הפחות מוכרים. בהפקה כל הזמן אומרים לנו שהזמרים בתחרות אחד עם השני וזה כבוד בשבילם גדול להופיע בתמניאדה".

ישי לוי
אחד שיופיע השנה, ויקבל כסף. ישי לוי 

d0670c01e42acfd0f3bbc3520ec34e43 XL

מה יוצא לאומן שהוא מופיע בחינם שם?
"אומן שמופיע בחינם הוא אפילו לא יודע מה שקורה איתו, אתה לא יודע איזה פרטים למסור לקהל שלך שרוצה לראות אותך, אתה לא יודע עם מי אתה מופיע, ואפילו מי יהיו הנגנים שלך. לא מתייחסים אליך. אף אחד לא טורח לעדכן אותך בכלום".

יצאת למלחמה נגדם.
"אני ממש לא במלחמה עם אף אחד, הייתי מאוד רוצה לחזק אמנים צעירים שיבינו שהדברים האלה לא מובנים מאליהם, ולא ילכו בחינם, זאת הפרנסה שלנו, זה הבית שלנו. גם אם זה אומר שאני מונע מעצמי להשתתף בהפקות הבאות של הצוות של התימניאדה, אני לוקח את זה בחשבון".

האמרגן ישראל בונדק שאינו קשור לפסטיבל התימניאדה אבל הפיק לאורך השנים עשרות רבות של הפקות זמר ים-תיכוניים לא מסכים עם הזמרים הצעירים ונותן דעה ניטרלית. "זה מופע פרטי שלא ממומן בשום מוסד ציבורי, זכותו של המפיק לדרוש מאמן שבתחילת דרכו מה שבא לו, כך שגם אותו אחד צעיר רשאי לחשוב אם הוא מעוניין או לא", סבור בונדק.

"כל האמנים, גם אלה שנחשבים היום מאוד מאוד מצליחים - הופיעו בחינם. אז למה לא? במקום זה, שילכו להתלונן על אלה שלא משדרים אותם אחרי שהם משלמים הון תועפות על להוציא סינגל ואף אחד לא שם עליהם ולא נותן להם השמעה אחת, זהו העוול האמיתי".

גדעון מלאכי: שילמדו מהזמרים הגדולים שהופיעו בחינם

גדעון מלאכי, המפיק והיוזם של התימניאדה הכחיש את עניין הדרישה מהזמרים להתחייב לחמש שנים וטען בכל אופן שזה דבר שלא הגיעו ממנו, ואולי אחד מילדיו דרש זאת מהזמרים. לציטוט מסר: "הם (הזמרים הצעירים) פשוט רוצים ומבקשים - ושהם מתרוממים קצת לא שומעים אותם יותר. 

"אני אוהב את כולם, ומקווה שיצליחו ויעלו למעלה. שילמדו מאייל, דודו, פאר, משה וכל אלה שהתחילו אצלי והופיעו בחינם ושנהיו גדולים קיבלו הרבה כסף", הוסיף מלאכי.

עדי דגן, מנהלת יחסי הציבור של התימניאדה סירבה להגיב לכתבה.

>> אייל גולן בראיון עליו ועל זוהר ארגוב

>> צפו: ערוץ המוזיקה הרציף של בטריבונה

(בתמונה הקטנה: שי שרעבי, צילום: יח"צ)

ותקבלו עדכוני מוזיקה ישירות לפייסבוק שלכם